Ön Kayıt Formu

Ön Kayıt Formu 

LCME SIKÇA SORULAN SORULAR

Doğrudan sekizinci seviye sınavına girerek diploma alabilir miyim?

LCM hiçbir zaman zorlayıcı kurallar içermez. O yüzden bu sorunun cevabı kısaca “Evet” olacaktır. Doğrudan sekizinci seviye sınava girebilir ve başarılı olman durumunda Kolej mezunu sayılacağın bir sertifikaya sahip olabilirsin. Burada bilmen gereken önemli bilgi şudur: Eğer diploma sınavlarına yani lisans ve yüksek lisans derecelerine devam etmeyi düşünüyorsan, Grade-8 belgesi tek başına yeterli olmayacak, Teori Grade 5’in de sınavını da vermiş olman gerekecektir.

Köprüvizyon'da öğrenim gören tüm öğrencilerin LCM sınavlarına girme zorunluluğu var mı?

Kurumumuz ile LCM’nin öğretim felsefesi aynı ilkelerden ilham alır. Dolayısıyla biz öğrencilerimize LCM sınavlarına girsinler ya da girmesinler LCM yönergeleri doğrultusunda öğrenim veririz. Yani bizim öğrencimiz olduğunda biz sana zaten LCM’nin hedef kazanımlarına uygun olan bir öğrenim vermiş olacağız. Hedef kazanımlarını LCM’ye göre aldığına göre de sınavları takip etmeni her zaman önereceğiz.

Kitap ya da sınav ücretini zamanında yatıramazsam hakkımı kaybeder miyim?

Sınav listelerinin ve programının belirlenmesi için ücretlerin belirlenen tarihten önce yatırılması gerekmektedir. Aksi taktirde sınava girme hakkını kaybedebilirsin.

Yabancı dilim sınav komisyonuyla konuşabilecek düzeyde değil, sorun yaşar mıyım?

Sınav salonunda komisyonla birlikte sınav merkezinin görevlendirdiği bir çevirmen bulunacağı için böyle bir sorun yaşanmayacaktır.

Seslendireceğim eserler zorunlu mu? Başka bir eser çalabilir miyim?

Seslendirilecek teknik çalışma, etüt ve eserler her seviyenin el kitabında ayrı ayrı belirlenmiş olup seviyelere göre bazı değişiklikler bulunmaktadır. Sınavlar genellikle, ezberden çalınacak teknik çalışmalar ve etütler ile el kitaplarındaki seçmeli olarak oluşturulmuş A, B, ve C listelerinden seçilecek olan birer eserin seslendirilmesine dayalıdır. Ayrıca sözlü sınav, işitme testleri ve deşifre bilgisini de içerir. Bazı sınav türlerinde, örneğin resital sınıflarında, seslendireceğin 5 eserden en az birisinin el kitabından seçilmesi, geri kalanların ise repertuar listesi veya eşdeğer bir şekilde serbestçe seçilmesi mümkündür.

Enstrümanımı getirmem gerekiyor mu?

Piyano ve Bateri dışında sınava gireceksen enstrümanını getirmelisin. Kendi alıştığın çalgınla sergileyeceğin performans daha etkili olacaktır.

Aldığım sertifika/diploma Türkiye’de geçerli sayılır mı?

LCM‘nin sunduğu sertifika ve diplomalar İngiltere’de RQF ve Avrupa birliğinde EQF denkliklerine sahiptir. Ayrıca İngiltere’de “Ofqual”, Galler’de “Qualifications Wales” ve Kuzey İrlanda’daki “CCEA” tarafından tanınan belgelerdir. LCM Sınavları 1887 yılından bu yana dünya çapında yapılmaktadır. LCM’nin en önemli anlamı alınan müzik eğitimi içeriğinin kolayca ispatlanması ve içeriğinin prestijli ve güvenilir kurumlar tarafından onaylanmış olmasıdır. LCM sınavlarını takip ederek aldığın müzik eğitimini, bulunduğun seviyeyi ve oraya gelmek için geçirdiğin süreci çok kolay bir şekilde anlatabilmiş olursun. Türkiye’de bu belgelerin anlamı bu çerçevededir ve herhangi bir resmi makamda geçerliliği olduğunu söylemek pek mümkün değildir.

Sınavlara katılmak için yaş sınırlaması var mı?

LCM sınavları herkese açıktır. Asgari yaş sınırlaması yoktur ve repertuar seçimi her yaştan adaya hitap etmeyi amaçlamaktadır. Bununla birlikte, uygulamada, Grade 1-5 arası seviyeler, her yaştan adayın katılımı için uygun olmakta fakat Grade 6-8 arası seviyelerde, 12 yaşın altındaki adayların müziksel olgunluğuna sahip olma ve gereken başarıyı elde edebilme olasılığı düşüktür.

Hedef gruplarını yaklaşık olarak şöyle tanımlayabiliriz:

Kitap ve sınav ücretlerinde indirim yapıyor musunuz?

Yaz sınavları için Şubata ayının, kış sınavları için ise Temmuz ayının son iş gününe kadar yapılan başvurularda KİTAPLAR ÜCRETSİZDİR

Sınava geç kalırsam ne yapmalıyım?

Üzgünüz ama sınava geç kaldığın zaman hakkını kaybedersin, bu nedenle ilan edilen sınav saatinden en az 15 dak. önce sınav merkezimizde olmanı tavsiye ederiz.

İstediğim seviyeden sınava girebilir miyim?

Evet. Sana sunduğumuz yardımlarla belirleyeceğin herhangi bir seviyeden sınava girebilirsin.

LCM sınavlarına girmek için Köprüvizyon Müzik Kursu öğrencisi olmam gerekiyor mu?

Hayır. Sınavlara, kurumumuz dışından  öğrenciler de başvurabilir ve katılabilir.

Her yıl düzenli olarak sınava girmem gerekiyor mu bir ya da iki yıl ara verebilir miyim?

Düzenli olarak sınava girme zorunluluğun yok. Hazır olduğun aşamaların sınavlarına girebilirsin fakat adım adım ilerleyerek doğru ve etkili bir öğrenme yaşayabilmen için hem LCM hem de Köprüvizyon Müzik Kursu’nun ortak görüşü olarak, sınavları sırasıyla takip etmeni tavsiye ettiğimizi belirtmek isteriz.