Ön Kayıt Formu

Ön Kayıt Formu 

Okul öncesi veya okul çağındaki çocuğun için flüt kursu mu arıyordun? Yoksa sen bir yetişkinsin ve içinde durduramadığın bir flüt aşkı var ancak yapamayacağını mı düşünüyorsun? Veya “Bu yaşa kadar, yok evlilik, yok çocuk, yok iş güç derken kendim için bir şey yapmaya fırsat bulamadım ama bundan sonra çok istediğim flüt derslerine başlamak istiyorum.” mu diyorsun?

 

Öyleyse doğru yerdesin… Daha birçok soruna yanıt bulabileceğin, kendini keşfetmeni sağlayacak, disiplinli ve bir o kadar da keyifli bir flüt eğitimi alabileceğin, 1997’den beri faaliyetini sürdüren bir müzik okulunda öğrenim görmek için ilk adımı attın…

 

Flüt Kursu Programımız, 7-8 yaş itibariyle başlayabilen ve çalgı öğrenme arzusu taşıyan herkesin katılabileceği bir programdır ve flüt kursu sonunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Seviye Bitirme Belgesi veya Kurs Bitirme Belgesi alabilmek mümkündür. Ayrıca bizden alacağın bu eğitimle vizyonunu global arenaya açabilir uluslararası prestije sahip LCME sertifikaları alabilir, İngiltere, ABD, Kanada ve Avrupa Birliği ülkelerinde önemli ayrıcalıklar elde edebilirsin.

 

Kurumumuz, ulusal olarak “Milli Eğitim Bakanlığı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı” ile, uluslararası olarak ise “London College Of Music Examinations – Europe/ International LCME Partner (LCME Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi) unvanıyla faaliyetini sürdürmektedir. Detaylı bilgi için buraya tıkla

Flüt çalgısı, klasik batı müziği içerisinde ifade gücü en yüksek olan çalgılardan birisi olarak üflemeli çalgılar ailesindeki yerini alır. Ayrıca bu ifade gücü nedeniyle birçok müzik türüne de uyum sağlayabilmiştir. Hem solo olarak hem de orkestra içerinde aldığı yer ile her zaman zevkle dinlenen bir sese sahip olmuştur.

 

Flüt öğrenmek çok zor mudur?” sorusunu çok duyuyoruz. Ancak günlük olarak yapılacak düzenli ve sistematik bir çalışma ve doğru metotlar ile hayal ettiğiniz öğrenimi alabilirsiniz. Tam bu noktada itiraz eden iç sesini duyar gibiyiz. Endişe etme, günlük 20-30 dakikalık bir çalışmanın bile şahane sonuçlar alman için yeterli olduğunu göreceksin. Hem sonra ne için harcamıyoruz ki bu zamanı…

 

Bu arada meslek hayatımız boyunca en çok karşılaştığımız sorulardan birisi olan “Flüt ve Yan Flüt arasındaki fark nedir?” sorusuna da açıklık getirmek istiyoruz.

 

Yan Flüt mü Flüt mü?

Tüm diğer enstrümanlar gibi flüt de tarihsel süreçte birçok değişime uğramıştır. Birçok kişi “yan flüt” değil sadece flüt denilmesi gerektiğini savunmaktadır. Peki size Yan Flüt denmesinde hiç bir sakınca olmadığını söylesek? Sebebi şudur ki; Yan flütün atası “recorder flute” yani bizim Türkçeleştirdiğimiz hali ile blok flüttür. Blok flüt ailesi de kendi içinde dönemlere ayrılmaktadır.

 

Blok flütten hareketle geliştirilen yan flüte M.Ö. 200 dolaylarında rastlanmaktadır. Asya’dan Avrupa’ya taşınan enstrüman Almanya’da çok kullanıldığı için Almanca ismi ile anılmaya başlanmıştır. Blok (recorder) flütten ayırmak için “querflöte” (yan-çapraz flüt) adını almıştır. Nasıl ki recorder değil blok diyorsak, quer ya da traverse kelimeleri yerine de Türkçe karşılığı olan “yan” kelimesini kullanıyoruz.

 

Ülkemizde blok flüt basit bir okul çalgısı olarak düşünülebilir, fakat günümüzde klasik batı müziğinin ileri geldiği ülkelerde Rönesans ve erken barok dönemi eserleri seslendirilirken blok flüt hala kullanılmaktadır.

 

Nasıl ki keman ailesinde hem viyolonsel (violoncello) hem de kısaca çello (cello) denilmesinde bir sakınca yok ise. Flüt ya da yan flüt demekte de sakınca yoktur. Flüt çalıyorum dediğinizde ülkemizde akla sadece “Boehm” sistem ile gelişimini tamamlamış yan flüt gelebilir. Fakat biz Köprüvizyon olarak şu soruyu soruyoruz: Hangi Flüt?

Recorder Flute mü? Querflöte mi? Pan Flute mü? 🙂

 

Flüt Kurslarımıza katılmak istersen, öncelikle seninle bir ön görüşme yapmak, kendimizi ve kurumumuzu yakından tanıtmak isteriz. Buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin. Aynı zamanda müziksel bir keşif yaptığımız bu görüşmede kendini tanıma olanağı da bulmuş olacaksın. Günümüz şartlarına uygun olarak bu görüşmeyi görüntülü olarak da gerçekleştirebiliriz. Rehberliğimizi alacağın ve kafandaki tüm sorulara yanıt bulacağın bu danışmanlığımız için hiçbir ücret talep etmiyoruz…

Flüt Kursu Programımız, aday kursiyerin yatkınlık durumuna göre 8-10 yaş itibariyle başlayabilen bir programdır ve Flüt Kursu sonunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı belge alabilmek mümkündür.

Flüt çalgısı, klasik batı müziği içerisinde ifade gücü en yüksek olan çalgılardan birisi olarak üflemeli çalgılar ailesindeki yerini alır. Ayrıca bu ifade gücü nedeniyle birçok müzik türüne de uyum sağlayabilmiştir. Hem solo olarak hem de orkestra içerinde aldığı yer ile her zaman zevkle dinlenen bir sese sahip olmuştur.

Flüt öğrenmek çok zordur herhalde” cümlesini çok duyuyoruz. Ancak günlük olarak yapılacak düzenli ve sistematik bir çalışma ve doğru metotlar ile hayal ettiğiniz öğrenimi alabilirsiniz. Tam bu noktada itiraz eden iç sesinizi duyar gibiyiz. Endişe etmeyin, günlük 20-30 dakikalık bir çalışmanın bile şahane sonuçlar almanız için yeterli olduğunu göreceksiniz. Hem sonra ne için harcamıyoruz ki bu zamanı…